Aiseto ežeras
AISETAS – siauras, ilgas ir vingiuotas ežeras rytų Lietuvoje, Molėtų (2/3 ploto) ir Utenos (1/3 ploto) rajonuose, 2 km į pietus nuo Saldutiškio, 5 km į šiaurę nuo Labanoro. Plotas - 501 ha. Ilgis šiaurės rytų-pietvakarių kryptimi 16 km (vienas ilgiausių Lietuvoje), didžiausias plotis 0,6 km. Didžiausias gylis 40 m (rytuose, prie Gatakiemio), vidutinis gylis 10,4 m.
Aiseto kilmė – ledyninė, rininė. Aiseto rina yra ilgiausia Lietuvoje. Krantai vingiuoti (krantų ilgis 41,5 km), statūs, 8-15 m aukščio, apaugę mišku (pietrytiniame pakraštyje apaugę Labanoro giria). Kai kur yra terasų fragmentų. Vandens skaidrumas vasarą iki 3 m. Vandens temperatūra prie dugno ištisus metus apie 4–5°C, paviršinis šilto vandens sluoksnis vidurvasarį siekia apie 5 m gylį. Atabradai siauri, todėl nendrių ir meldų juostos yra fragmentiškos, išplatėja tik nuo vėjo izoliuotose įlankose.
Ežere yra penkios salos (jų bendras plotas 1,8 ha). Šiaurėje Aisetas 200 m pločio sąsiauriu jungiasi su Galuonio ežeru. Per Aisetą teka Kiauna (Žeimenos intakas), tarp Aiseto ir Kiauno ežerų vadinama Aiseta. Įteka Alnė (iš Alno ežero, vakaruose) ir 4 bevardžiai upeliai.
Tai vienas gražiausių krašto ežerų. Aisete gausu ešerių, kuojų, raudžių, plakių, aukšlių, lydekų, karšių ir šamų. Į ežerą buvo įleista nemažai ungurių ir sterkų. Aiseto ežeras priklauso neišnuomotiniems vandens telkiniams. Leidimai gaunami aplinkos ministerijoje.